Bolji kvalitet nafte u regionu, a uz to i bolji kvalitet vazduha i manja šteta od klimatskih promena mogu se postići i regionalnim projektima za kontrolu goriva, zaključeno je na dvodvenom Simpozijumu laboratorija za naftu i naftne derivate. Drugi po redu ovakav simpozijum održan je u Novom Sadu, organizovala ga je kompanija "Jugoinspekt Novi Sad", a na njemu je učestvovalo 15 laboratorija iz Srbije, Austrije, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hrecegovine, Hrvatske i Slovenije. Cilj ovakvih projekata je upravo poboljšanje kvaliteta nafte u regionu. Predlog o saradnji REC-a sa laboratorijama u regionu, kojim se planira skeniranje goriva koje se prodaje na benzinskim pumpama u Srbiji, Albaniji i BiH je prihvaćen na simpozijumu i sada se traži način na koji da se najkvalitnije organizuje ta analiza, a da se pogode one benzinske pumpe koje potencijalno ugrožavaju kvalitet goriva u regionu.
Bolji kvalitet nafte u regionu, a uz to i bolji kvalitet vazduha i manja šteta od klimatskih promena mogu se postići i regionalnim projektima za kontrolu goriva, zaključeno je na dvodvenom Simpozijumu laboratorija za naftu i naftne derivate.
Drugi po redu ovakav simpozijum održan je u Novom Sadu, organizovala ga je kompanija "Jugoinspekt Novi Sad", a na njemu je učestvovalo 15 laboratorija iz Srbije, Austrije, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hrecegovine, Hrvatske i Slovenije.
Cilj ovakvih projekata je, po rečima koordinatorke REC-a za Srbiju, Crnu Goru, Albaniju i Bosnu i Hercegovinu Ane Petrovske, upravo poboljšanje kvaliteta nafte u regionu.
Njen predlog o saradnji REC-a sa laboratorijama u regionu, kojim se planira skeniranje goriva koje se prodaje na benzinskim pumpama u Srbiji, Albaniji i BiH je prihvaćen na simpozijumu i sada se, kako je rekla, traži način na koji da najkvalitnije organizujemo tu analizu a da pogodimo one benzinske pumpe koje potencijalno ugrožavaju kvalitet goriva u regionu.
Ona je istakla da ovakva optimizacija različitih testova i šema, koja su skupa za pojedinačne laboratorije, može interesantno da se organizuje u regionu i to je, kako je kazala, znak da postoji neki pomak i da postoji inicijativa koja prevazilazi granice i konkurenciju, što je dokaz da se dešava nešto dobro na tržištu.
Direktor Kompanije "Jugoinspekt Novi Sad", Veljko Adžić, rekao je Tanjugu da je sazivanje Simpozijuma nastalo kao logična potreba usled zbivanja u regionu gde se sve više trguje sa naftnim proizvodima, i gde se javlja potreba međusobne provere laboratorijskih rezultata prilikom izvoza i uvoza.
Uz to, dodao je, potrebno je i uzajamno priznavanje rezultata koje je regulisano nacionalnim zakonima i uredbama na osnovu evropskih direktiva, standardizacije i akreditacije.
Adžić je posebno naglasio da su na sinoć završenom skupu učestvovali predstavnici svih rafinerija u okruženju, kontrolnih organizacija i laboratorija u regionu.
"Posebno smo ponosni, jer smo dobili podršku profesora sa skopskog i novosadskog univerziteta i upravo organizacijom ovakvog skupa želimo da damo primer svim kompanijama da daju punu podršku nauci, jer smatramo da sinergija između prakse i nauke može samo da nam pomogne da dođemo do novih kvaliteta", rekao je Adžić.
On je kazao da smo u prethodnih desetak godina bili malo hendikepirani, pa sada postoji jaz između ovdašnjih i sličnih organizacija u Evropi, te "moramo na ubrzan način da ih stižemo kako bi se prilagodili novim pravilnicima koji dolaze iz Evrope", a ovakvi Simpozijumi su, kako je naglasio, "upravo jedan od načina za brže prilagođavanje".